szentgyorgyicluster.com

Szent-Györgyi Albert Élettudományi Klaszter

Archívum

Akkreditált Innovációs Klaszter (2011-2013)

Az Akkreditált Innovációs Klaszter címpályázat célja innovatív kkv- és exportorientált, jelentős foglalkozatási hatású klaszterek akkreditálása a már működő hazai klaszterek közül, az Új Széchenyi Terv stratégiai céljainak megfelelően.

Az akkreditáció további célja elismerni azokat a fejlődő hazai klasztereket, amelyek már több mint egy éve bizonyítottan és eredményesen együttműködnek és ezt a szakmai összefogást közös megegyezéssel intézményesítették. Az akkreditációs cím viselésére vonatkozó jogosultság két év határozott időtartamra – 2011. december 13-tól 2013. december 13-ig- szól, amelynek leteltét követően a cím viselésére vonatkozó jogosultság megújítható. Az Akkreditált Innovációs Klaszter cím odaítélésekor a klaszterek nem részesülnek közvetlen pénzügyi támogatásban.

 

TECH-09-A1-2009 DKMACTER

„Daganatterápia kombinált mesterséges kromoszóma-őssejt kezeléssel”

A projekt célja egy olyan kombinált mesterséges kromoszóma-őssejt kezelésen alapuló daganatterápiás eljárás kifejlesztése, amely biztonságos, hatékony, minimális fájdalommal és diszkomfort érzéssel jár, közvetlenül a daganatokban fejti ki a hatását és a daganatsejtek szelektív elpusztítását egyidejűleg több útvonalon végzi.

A kombinált mesterséges kromoszóma-őssejt daganatterápia az őssejtek azon természetes tulajdonságára épül, hogy ha egy felnőtt szervezet véráramába bejuttatjuk őket, akkor elsősorban a daganatokhoz vándorolnak és ott a daganatok sejtjei között megtelepednek. Ha ezek az őssejtek egy olyan mesterséges kromoszómát hordoznak, amelyen a terápiás gének alkalmasak a daganatsejtek szelektív elpusztítására, lehetőség nyílik a daganatok hatékony „genetikai sebészettel” történő eltávolítására.

A minimális maradványbetegség a hagyományos daganatkeze lés során gyakorta előfordul, mint visszatérő megbetegedés. Ebben az esetben a hagyományos kezelések már rendszerint nem segítenek mert a tumorsejtek ellenállnak mindenféle kezelési eljárásnak. Az általunk javasolt protokoll nagy valószínűséggel alkalmas a minimális maradványbetegség kialakulásának megakadályozására. Egérmodell kísérletek segítségével próbáljuk ezt az állítást kívánjuk bizonyítani.

A felvázolt kísérletek nemzetközi viszonylatban is egyedülállóak. Tudomásunk szerint daganatterápiás kísérletben még nem használtak kombinált mesterséges kromoszóma-őssejt technológiát, tehát a koncepció és az eljárás merőben új.

 

Akkreditált Innovációs Klaszter (2008)

A Klaszter 2008. szeptember 8-tól 2010. szeptemberéig volt jogosult az  „Új Magyarország Fejlesztési Terv Pólus Programjának Akkreditált Innovációs Klasztere” cím használatára.

 

DAOP-2008-1.2.1

„Új Magyarország Fejlesztési Terv,  Klaszter menedzsment szervezetek létrehozása, megerősítése, A Goodwill Biotechnológiai Klaszter menedzsment szervezetének fejlesztése” 

A Goodwill Klaszter Menedzsment Nonprofit Kft. megerősítését elősegíti a jelenleg futó  sikeresen elnyert EU támogatású pályázati forrás, mely keretében megvalósítunk projektgenerálást, konferenciákat szervezünk tagjaink és érdeklődők számára  és ezek mellett a klasztertagok részére ingyenes  tanácsadást nyújtunk a közös fejlődés érdekében.

További  feladatunk a teljes körű  operatív és szakmai munka és menedzsment biztosítása, úm. marketing tevékenység (megjelenés, arculat) működéshez szükséges adminisztráció, a közös beruházásokhoz kapcsolódó projektmenedzsment és a klasztertagok közötti kommunikáció biztosítása.

A Goodwill Klaszter Menedzsment Nonprofit Kft., az „Új Magyarország Fejlesztési Terv, Dél-alföldi Operatív Program keretében támogatásban részesített DAOP-1.2.1-2008-0020 azonosító számú, A Goodwill Biotechnológiai Klaszter menedzsment szervezetének fejlesztése„ c. projekt megvalósítási időszaka 2011. január 31-én sikeresen lezárult.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Közreműködő Szervezet:
DARFÜ Dél-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség Nonprofit Kft.
6726 Szeged, Közép fasor 1-3.

 

GOP-1.3.1/B  „Akkreditált klaszterek vállalati innovációjának támogatása –  Versenyképes, hazai gyógyszerek kifejlesztése és törzskönyvezése”

A projekt megkezdését követően 6 potenciális formulázott gyógyszerjelöltet vizsgálnak meg elsősorban aktuális szakmai, másodsorban hasznosulási szempontok szerint. A jelölteket előzetesen, mintegy 250 ismert gyógyszer hatóanyag forgalomban lévő, formulázott készterméke közül szűrték ki. Ezen jelöltek közül a 3 legjobbat választják be a fejlesztési folyamatba.

A projekt során a fejlesztésben részt vevő Goodwill Pharma Kft. együttműködő partnere, az ExtractumPharma Zrt. s munkatársaival közösen hozzák létre az új gyógyszerek törzskönyvi dokumentációját. Ehhez a már rendelkezésre álló K+F eredményeket, továbbá licenc szerződéssel továbbfejlesztési célból beszerzendő know how-t fogják felhasználni.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

 

Alapító klasztertagunk, a szegedi székhelyű Goodwill Pharma Kft. sikerrel zárta a „Versenyképes, hazai gyógyszerek kifejlesztése és törzskönyvezése” megnevezésű, GOP-1.3.1-08/B-2009-0005 azonosítójú projektjének megvalósítási szakaszát.

A kitűzött célnak megfelelően három év alatt három generikus gyógyszerkészítménnyel bővült a cég termékportfoliója. A fejlesztés eredményeképpen a két láz- és fájdalomcsillapító, valamint a vérnyomáscsökkentő gyógyszer magyarországi gyártóhelyen is előállítható lesz. Mindhárom készítmény teljes műszaki dokumentációja elkészült, ezek alapján kettő készítmény már forgalomba hozatali engedélyt is kapott a gyógyszerészeti hatóságtól, míg a harmadik engedélye 2012. év végére várható.

A fejlesztés a Goodwill Biotechnológiai Klaszter egyik gyógyszergyártó tagvállalatával együttműködve valósult meg. A Goodwill Pharma a gyógyszereket kezdetben Magyarországon, a későbbiekben pedig piaci potenciál szerint export piacokon fogja forgalmazni.

A 156 millió forintnyi elnyert támogatás lehetővé tette, hogy a tervekből engedélyezett, piacképes gyógyszerek szülessenek. Az új termékek hozzájárulnak a szegedi vállalkozás piaci eredményeinek növeléséhez, így közvetve munkahelyek megtartásához, illetve későbbi, stratégiai jelentőségű fejlesztések megalapozásához.

 

 

GOP-1.1.1 „Gazdaságfejlesztési Operatív Program, Piacorientált kutatás fejlesztési tevékenység támogatása, Peptid alapú generikus gyógyszerhatóanyagok előállításának fejlesztése biotechnológiai eljárás alkalmazásával”

A projekt tárgya  a versenyképesség szempontjából a gyógyszerészeti tudományok és a biotechnológia területén hoz létre új eredményt. A projekt közvetlen szakmai célja:  biotechnológiai eljárással létrehozható generikus gyógyszer hatóanyag előállításának fejlesztése úgy, hogy felhasználja a szegedi biotechnológiai tudásbázist: épít a tradíciókra, valamint hasznosítja a szakemberek és intézmények eddigi eredményeit. A tudás átvételének és hasznosításának formája: K+F megbízás és licencia szerződés alapján folyó együttműködés a MTA Szegedi Biológiai Központ (SZBK) megfelelő intézeteivel.

A projektben konkrétan az anaemia, a haemophilia, a HPV-fertőzés, a növekedési hormonhiány, valamint az 1-es és 2-es típusú diabetes betegségek terápiájában nagy hatékonysággal alkalmazható biogenerikus gyógyszerhatóanyagok előállításának kifejlesztését célozzuk meg.

A projekt megvalósítása révén klasztertagunk, a Zipper Kft. a későbbiek során  egy kizárólag biogenerikus gyógyszertermékek fejlesztésével és gyártásával foglalkozó céggé válhat, amely a vállalkozás fejlődésének és a piaci igényeknek a függvényében idővel a közép-kelet európai térség jelentős ellátójává fejlődhet és a jelenleginél nagyságrendben jelentősebb  munkaerő felvevő egységgé növekedhet.  A projekt szerinti fejlesztés elsősorban diplomás biológus és vegyész, továbbá mérnök és közgazdász képzettségű munkatársak közreműködésével valósítható meg, a foglalkoztatott létszám növelése is ilyen képzettségű munkatársakkal történik.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.

 

Baross-DA07-DA-TRAN-07-2008-0018

„Gyógyszeripari kutatási programot megalapozó technológia-transzfer a Goodwill Pharma Kft-nél”

Jelen pályázat keretében a Goodwill Pharma Kft. technológia-transzfer tanácsadást kíván igénybe venni a 2009-es évben, mely szolgáltatások 5 különböző hatóanyagú gyógyszer dokumentációjának megvásárlásához és gyógyszergyártás formájában történő hasznosításához járulnak hozzá.

Társaságunk a szellemi tulajdon hasznosítását elősegítő szolgáltatások igénybe vételével a gyógyszertudományi szakterület hazai ágazati fejlődéséhez kíván hozzájárulni a magas hozzáadott értéket képviselő know-how fejlesztése révén. Gazdaságossági számításaink alapján egy dokumentáció megtérülése gyors (3 év és 4 hónap), eredménytermelő-képessége igen attraktív (belső megtérülési rátája 32,6%), ezért a technológia-transzfer szolgáltatások révén egy kedvező növekedési képességű tudományos és gazdasági aktivitás fejlesztésére nyílik mód. A fejlesztési program hátterében komplex technológia-transzfer folyamat áll, melynek kulcselemei a döntés előkészítő megvalósíthatósági tanulmánnyal alátámasztott technológiai jogi tanácsadás a hatóanyagok gyártási jogának beszerzésével összefüggésben, szabadalmi kutatás és freedom to operate analízis, valamint a kutatás-fejlesztési és licencia megállapodásokat egyaránt magába foglaló tanácsadási csomag.

Jelen pályázat keretében a Goodwill Pharma Kft. az alábbi technológia-transzfer szolgáltatások igénybe vételét tervezi.

(i) Projektgeneráló, projektfejlesztő szolgáltatás;

(ii) Döntés-előkészítő műszaki megvalósíthatósági tanulmány, kutatási és fejlesztési projektkoncepciók, termékfejlesztési és technológia-transzfer stratégia-készítési szolgáltatás;

(iii) A technológia értékesítési szolgáltatás technológia-transzfer hálózatok igénybevételével;

(iv) Szellemi tulajdonvédelmi tanácsadási szolgáltatások; iparjogvédelmi bejelentéshez kapcsolódó szolgáltatások;

(v) Technológia jogi, spin-off és licencia tanácsadás;

(vi) Technológiai tanácsadás, termelékenységi tanácsadás;

(vii) K+F+I kapcsolatteremtési, partnerkeresési szolgáltatás;

(viii) Üzleti angyal tevékenyéggel és a kockázati tőkebefektetéssel kapcsolatos előkészítő szolgáltatások, ezzel kapcsolatos pénzügyi tanácsadás.

Az egyes technológia-transzfer szolgáltatások igénybe vétele révén célunk a gyógyszeripari szellemi tulajdon portfolió, mint magas jövőbeli tudományos és üzleti potenciállal rendelkező innovációs eredmény piaci hasznosításának előkészítése.

2010 februárjában sikeresen lezárult alapító klasztertagunk, a Goodwill Pharma Kft.  Baross-DA07-DA-TRAN-07-2008-0018 az.számú, „Gyógyszeripari kutatási programot megalapozó technológia-transzfer a Goodwill Pharma Kft-nél” c. pályázatának megvalósítása

A projekt során megvalósult technológia-transzfer tanácsadás hozzájárult azon legmegfelelőbb, magas kutatási hozzáadott értékkel rendelkező , megvásárolni  és hasznosítani kívánt szellemi tulajdon (know-how) azonosításához, amelyben a kutatási tapasztalat és a gyártási-értékesítési jövőkép egyként koncentrálódik. A kitűzött célokhoz vagyis a nemzetközi gyógyszerkutatási eredmények hazai hasznosításának és a magyar biotechnológia versenyképességének fokozásához való hozzájáruláshoz kapcsolódóan magas színvonalú, átfogó és a napi gyakorlat során rendkívűl eredményesen hasznosítható elemzésekhez, tanulmányokhoz, adatbázisokhoz  jutottak hozzá, így teljes mértékben sikeres a lezárt projekt.